Jak odzyskać podatek dochodowy z Niemiec

JAK ODZYSKAĆ PODATEK DOCHODOWY Z NIEMIEC?

Każdy, kto pracował legalnie w Niemczech może starać się o zwrot nadpłaconego podatku. Warto pamiętać, że rozliczyć się z Finanzamt, czyli niemieckim urzędem skarbowym, możemy do 4 lat wstecz, a więc w roku 2017 mamy jeszcze możliwość złożyć deklarację podatkową za rok 2013.

JAKIE DOKUMENTY SĄ KONIECZNE DO ROZLICZENIA?

  1. Lohnsteuerbescheinigung – jest to zaświadczenie o wynagrodzeniu i odprowadzonym podatku. Dokument ten wystawia pracodawca po zakończeniu stosunku pracy lub na koniec roku podatkowego.

  2. Zaświadczenie o dochodach w Polsce EU/EWR – dokument, o którym mowa uzupełniamy swoimi danymi osobowymi, a następnie zanosimy do Urzędu Skarbowego w Polsce, pod który podlegamy. Podbite zaświadczenie otrzymamy po kilku dniach od złożenia.

PRACA W NIEMCZECH A ROZLICZENIE W POLSCE

Osoby pracujące w Niemczech często zastanawiają się, czy dochody uzyskane za granicą trzeba rozliczyć w Polsce. Dnia 14 maja 2003 została podpisana umowa pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku. Co to dla nas oznacza? Otóż, Polacy pracujący w Niemczech nie są zobowiązani do złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji podatkowej PIT36-ZG, chyba że posiadają dochody w Polsce lub w innych krajach.

JAKI ZWROT MOGĘ UZYSKAĆ?

Kwota wolna od podatku w Niemczech to około 10 000 euro. Jeżeli podatnik nie przekroczył tej sumy zwrot w większości przypadków należy się w całości. Są to kwoty które możemy odczytać na karcie podatkowej Lohnsteuerbescheinigung w podpunktach:

4 - (Einbehaltene Lohnsteuer - podatek od dochodów),

5 - (Einbehaltener Solidaritaszuschlag - podatek solidarnościowy),

6 - (Einbehaltene Kirchensteuer - podatek kościelny).

ROZLICZENIE WSPÓLNE CZY INDYWIDUALNE?

Istnieją dwie możliwości rozliczenia podatku w Niemczech. Pierwszą z nich jest indywidualne zeznanie podatkowe, które tyczy się osób stanu wolnego, rozwodników i wdowców.

Drugą opcją jest rozliczenie wspólne, czyli wraz ze współmałżonkiem.

Który wariant warto wybrać? W większości przypadków korzystniej będzie, gdy zdecydujemy się na rozliczenie wspólne. Jest to dobry wybór szczególnie dla osób, których dochody w Niemczech przekraczaja kwotę wolną od podatku, natomiast współmałżonek nie ma w Polsce żadnych dochodów lub są one bardzo niskie. Jednak, aby móc się rozliczyć wspólnie podatnik musi mieć nieograniczony obowiązek podatkowy w Niemczech. Co to oznacza? Muszą być spełnione następujące warunki:

  • osoba posiada adres zameldowania w Niemczech,

  • przebywa lub pracuje za granicą więcej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego,

  • jej zarobki w Polsce nie przekroczyły 4002 euro.

WAŻNE! Przy wspólnym zeznaniu podatkowym Finanzamt weryfikuje podane przez nas informacje na podstawie dokumentu, o którym była już wcześniej mowa, czyli EU/EWR. Dlatego w przypadku tego rodzaju rozliczenia zaświadczenie, to należy uzupełnić nie tylko danymi osobowymi podatnika, ale i współmażonka oraz w odpowiednim miejscu wpisać datę ślubu.

Warto również pamiętać o tym, by w trakcie pracy w Niemczech udokumentować nasze wydatki, ważne są bilety za przejazd, rachunki za benzynę, za wynajem mieszkania. Zarówno w przypadku rozliczenia indywidualnego jak i wspólnego możemy liczyć na ulgi, które podwyższą kwotę zwrotu.

Jeśli nie jesteś pewien jaki rodzaj rozliczenia jest dla Ciebie korzystniejszy lub chcesz uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię kwestie, skontaktuj się z Doradztwem Finansowym MAG-TAX. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w uzyskaniu jak najkorzystniejszego zwrotu.