Odzyskaj podatek z USA

PRACOWAŁEŚ W USA? ROZLICZ SIĘ I ODZYSKAJ PODATEK

Każda osoba pracująca legalnie w Stanach Zjednoczonych płaci podatki. Pracodawca potrąca je z wypłat, a w zależności od stanu w jakim pracujemy zaliczki te oscylują w granicach 10-20% dochodu. Warto pamiętać, że po powrocie do Polski istnieje jednak możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconego podatku. W tym celu należy rozliczyć się z Internal Revenue Service (IRS), czyli amerykańskim urzędem skarbowym.

JAKI PODATEK MOŻE BYĆ POTRĄCONY PRZEZ PRACODAWCĘ W USA?

Federal tax, czyli podatek federalny – jeżeli zarobki w USA nie przekroczyły kwoty około 10 000
USD, podatek ten można odzyskać w całości. Federal tax stanowi 10% dochodu.

State tax, czyli podatek stanowy – jest to 1-10% dochodu. Czy odzyskamy ten podatek i w jakiej kwocie zależy przede wsystkim od dochodów oraz przepisów podatkowych jakie obowiązują w poszczególnych stanach. Niektóre stany nie potrącaja tego podatku. Są to: Alaska, Florida, Nevada, New Hampshire, South Dakota, Tennessee, Washington, Wyoming.

Local tax, czyli podatki lokalne – wynoszą 1-2% dochodów. Zaliczki te nie podlegają zwrotowi, jednak nie zawsze są one potrącane przez pracodawcę.

Social Security Tax i Medicare Tax, czyli zaliczki na ubezpieczenie zdrowotne – stanowią około 10% dochodu. Podatki te można odzyskać w przypadku wizy J-1 oraz pracy naukowej na uczelni wyższej w Stanach Zjednoczonych. Niestety, w przypadku studentów pracujących na programie Work&Travel podatki te nie są zwracane.

JAKI JEST TERMIN ZŁOŻENIA DEKLARACJI PODATKOWEJ?

Na rozliczenie się z IRS mamy 3 lata od zakończenia roku podatkowego. Obowiązkiem pracodawców jest wystawienie i rozesłanie pracownikom dokumentów potrzebnych do rozliczenia do końca stycznia. Co więcej, w styczniu IRS publikuje aktualne formularze i tabele podatkowe.

JAKIE DOKUMENTY SĄ NIEZBĘDNE DO UBIEGANIA SIĘ O ZWROT PODATKU?

1. Przede wszystkim W-2, czyli dokument od pracodawcy, na którym znajdują się dane o zarobkach i zapłaconych podatkach. Jest to odpowiednik polskiego PIT11.

WAŻNE! Jeśli pracowałeś u kilku pracodawców potrzebujesz W-2 od każdego z nich! Jeżeli nie posiadasz tego dokumentu, rozliczenia można dokonać również na podstawie ostatniego payslipu, muszą się na nim jednak znajdować nastepujące informacje: nazwa pracodawcy oraz adres firmy.

2. Kserokopia Social Security Card – karta ubezpieczenia społecznego w USA.

3. Kserokopia DS-2019 – dokument uprawniający do legalnej pracy w USA.

4. Kserokopia wizy z paszportu.

W JAKIEJ FORMIE OTRZYMAM ZWROT PODATKU?

Istnieją dwie możliwości. Pierwszą z nich jest zwrot w postaci czeków na wskazany adres. Druga opcja jest możliwa jeśli podatnik jest właścicicielem konta dolarowego w banku amerykańskim, w takim przypadku nadpłacony podatek może zostać wypłacony w formie przelewu.

Cała procedura zwrotu podatku z USA trwa od 3 do 6 miesięcy od momentu wysłania deklaracji do urzędu skarbowego. Warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku rozliczenia na podstawie payslipów czas oczekiwania na zwrot może się wydłużyć.

GDZIE UDAĆ SIĘ W SPRAWIE ROZLICZENIA?

Wypełnienie deklaracji podatkowej warto zlecić wyspecjalizowanej firmie, jaką jest Doradztwo Finansowe MAG-TAX. Powierzając nam Twoją sprawę możesz liczyć na szybki i skuteczny zwrot podatku w dobrej cenie.

PRZYJDŹ I ZAPYTAJ O SPECJALNE PROMOCJE DLA UCZESTNIKÓW PROGRAMU WORK&TRAVEL!!!