Zwrot podatku w Irlandii - podstawowe informacje

Jeżeli pracowałeś w Irlandii, na pewno miałeś potrącane z pensji zaliczki na podatek dochodowy. Warto jednak sprawdzić czy pracodawca odprowadzał do irlandzkiego urzędu podatek we właściwej wysokości. Jeśli został nadpłacony, możesz ubiegać się o zwrot podatku z Irlandii.

Kiedy mogę ubiegać się o zwrot podatku z Irlandii?

O zwrot podatku z Irlandii możesz ubiegać się nawet do 4 lat wtecz. Aby otrzymać zwrot nadpłaconych zaliczek, należy złożyć w urzędzie deklarację podatkową. Wraz z deklaracją musisz przedłożyć w urzędzie również dokumenty od pracodawcy.

Jakie dokumenty powinienen otrzymać od irlandzkiego pracodawcy?

Pracując w Irlandii musisz zabdać o to, aby pracodawca przekazał Ci dokumenty, na podstawie których będziesz mógł ubiegać się o zwrot podatku z Irlandii. Właściwymi dokumentami są druki P45 lub P60. Zawierają one informację na temat Twoich zarobków, odprowadzonych podatków oraz składek na ubezpieczenie. Dokument P45 otrzymasz od swojego pracodawcy z dniem zakończenia pracy, natomiast P60 z ostatnim dniem roku podatkowego. Rok podatkowy w Irlandii to tak, jak w Polsce, rok kalendarzowy. Możesz otrzymać od swojego pracodawcy również tzw. Statement of Earnings. Dokument ten także umożliwia ubieganie się o zwrot podatku z Irlandii. Warto również zachować wszystkie payslipy, które otrzymujesz od pracodawcy wraz z wypłatą. Jeśli pracodawca nie przekaże Ci żadnego z powyższych dokumentów, możemy ubiegać się w Twoim imieniu o zwrot podatku z Irlandii na podstawie ostatniego payslipa.

Jak w praktyce wygląda zwrot podatku z Irlandii?

W irlandzkim urzędzie skarbowym możesz ubiegać się nie tylko o zwrot podatku dochodowego, ale również zwrot Universal Social Charge, czyli tzw. podatku kryzysowego. Zwrot podatku z Irlandii otrzymasz w ciągu 3 miesięcy od przesłania deklaracji podatkowej do właściwego urzędu. Może on nastąpić czekiem na adres w Polsce lub przelewem na konto. Jeśli otrzymałeś czek pamiętaj, że ma on 6-miesięczny termin ważności. Po upływie tego terminu nie można go zrealizować.

Praca w Irlandia, a rozliczenie podatku w Polsce

Jeśli w jednym roku podatkowym pracowałeś zarówno w Irlandii, jak i w Polsce, to zgodnie z  przepisami podatkowymi powinieneś wykazać w polskim urzędzie skarbowym wszystkie osiągnięte dochody. W ostatnich latach irlandzki urząd coraz częsciej pyta o dochody osiągnięte w Polsce. W takiej sytuacji będziesz musiał udać się do polskiego urzędu skarbowego i uzyskać stosowne zaświadczenie.

Jeśli potrzebujesz pomocy profesjonalistów, zachęcamy do skorzystania z Naszych usług. Służymy pomocą i doświadczeniem oraz kompleksową obsługą.