FERIEPENGE - WAKACYJNE W DANII

CO TO JEST FERIEPENGE?

Feriepenge to inaczej świadczenie urlopowe, które przysługuje każdej osobie pracującej legalnie w Danii. Pracownik za każdy przepracowany miesiąc otrzymuje około 2,08 dnia urlopu. W skali rocznej daje to łącznie 25 dni, czyli 5 tygodni urlopu. Warto jednak pamiętać, że 3 tygodnie z tego okresu powinno zostać wykorzystane w okresie wakacyjnym, który w Danii trwa od 1 maja do 30 września. Po zakończeniu pracy w Danii, pracownik może starać się o wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 

JAK NALICZANE JEST FERIEPENGE?

Pracodawca w Danii jest zobowiązany do odprowadzania składek na rzecz urlopu pracownika na specjalny fundusz, tzw. Feriekonto. Jest to 12,5% od wynagrodzenia brutto minus 8% na cele socjalne. Co miesiąc na pasku wypłaty można sprawdzić stan dodatku urlopowego jako Nettoferiepenge. Natomiast w marcu następnego roku po zakończeniu pracy fundusz wakacyjny wysyła do pracowników list z informacją (Feriepengeinfo) ile pieniędzy zostało zgromadzone na Feriekonto w ciągu roku podatkowego, który w Danii trwa od 1 stycznia do 31 grudnia.

 

JAK ODZYSKAĆ FERIEPENGE?

Feriepenge wypłacane jest w ciągu około 2 miesięcy od wysłania wniosku do urzędu duńskiego, na zgłoszone wcześniej Nemkonto. Nemkonto to rachunek bankowy, na który wypłacane są wynagrodzenia od pracodawcy oraz wypłaty świadczeń w Danii. Do odzyskania Feriepenge, potrzebny jest przede wszystkim dokument Feriepengeinfo lub Feriekonto. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie numeru CPR.

 

Zachęcamy do skorzystania z usług Doradztwa Finansowego MAG-TAX. Pomożemy w odzyskaniu Feriepenge i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.